Jandarmeria Romana - Forum
September 02, 2014, 11:47:47 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: ACCESUL VA FI PERMIS DOAR MEMBRILOR INREGISTRATI !!!

Home   Help Login Register  
Pages: [1] 2
  Print  
Author Topic: Pregatirea pentru concursul de admitere  (Read 7852 times)
crisu
experimentat

« on: August 28, 2010, 12:49:56 AM »

Un al titlu mai potrivit nu am putut sa gasesc in acest moment, insa il putem schimba daca gasim ceva mai sugestiv. Vreau sa discutam despre probele sportive, despre proba scrisa, in detaliu. Am observat ca aptitudinile fizice sunt aceleasi de 2,3 ani, si mai exact :

Nr   PROBE   BAREME MINIME
BĂRBAŢI   FEMEI
1   Alergare de viteză 50 m plat   7 secunde şi 2/10   8 secunde şi 1/10
2   Aruncarea mingii medicinale (4kg bărbaţi, 2kg femei)   7 metri   7 metri
3   Alergare de rezistenţă pe distanţa de 1000 metri   3 minute şi 45 de secunde   4 minute şi 10 secunde

Si in proba scrisa ne confruntam cu teribila gramatica si o limba straina  Cheesy

naitsirc, un jandarm
batran

am cerut favoruri si Dumnezeu mi-a dat potential

« Reply #1 on: August 28, 2010, 11:53:25 PM »

Primul lucru care trebuie sa il faci este sa te pregatesti. Cand cunosti materia si ai aptitudinile fizice necesare, nu mai conteaza sfaturile altora.

Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)
Frustra vivit, qui nemini prodest
crisu
experimentat

« Reply #2 on: August 29, 2010, 04:02:33 AM »

Ok, concursul de admitere este in August 2011. Sa ma inscriu la o sala de culturism, si sa-i cer sa fac exercitii pentru dezvoltarea muschilor ca sa am viteza si rezistenta?
Pentru proba scrisa voi merge pe la Bibloteca si am sa cer carti de gramatica Cheesy
crisu
experimentat

« Reply #3 on: August 29, 2010, 12:15:45 PM »

Voi incepe cu codul bunelor maniere Cheesy
naitsirc, un jandarm
batran

am cerut favoruri si Dumnezeu mi-a dat potential

« Reply #4 on: August 29, 2010, 10:26:32 PM »

De la terminarea liceului si pana in prezent ce ai facut? Te-ai specializat in ceva? Lucrezi undeva? De ce vrei sa schimbi acum macazul? De ce vrei sa intri intr-un sistem din care toata lumea vrea sa iasa? Sau doar arunci pastile sa vezi cine ce iti raspunde?
Daca cu adevarat vrei sa participi la un examen de admitere, mergi la o unitate de jandarmi si intreaba la RU ce ai de facut. In rest tine doar de tine, pregateste-te. Antreneaza-te in conditiile de desfasurare al probelor. Invata materia ceruta. Asa vei avea succes.

Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)
Frustra vivit, qui nemini prodest
crisu
experimentat

« Reply #5 on: August 29, 2010, 11:24:33 PM »

Pai am dat la facultate, si daca e visul meu sa ma fac Jandarm, care e spilu?  Huh? Sa-mi acorde aia 1500 de ron si sunt multumit, chiar daca ma baga in interventii, pentru ca o sa am scoala si ma invata cum trebuie sa procedez. Sunt invatat cu oboseala, stresul, ordinile. Pai eu m-am antrenat pe pista de atletism anul asta, si o sa continui. In rest, dupa cum ziceam, astazi o sa ma apuc de codul bunelor maniere, incat sa nu va jignesc fara stiinta Grin Ma bazez pe voi ca-mi mai dati, ori ca ne dati, explicatii (In caz ca mai apare unul sa ceara explicatii, deoarece titlul este indexat de google).
 Voi va plangeti mai mult ca nu sunt bani sufiecienti deoarece aveti rate, dar daca a-ti lucra pe minim pe economie?  Huh? Sa ajung eu Jandarm, si ma duc si la Blaga daca nu ma lasa astia in localitatea mea, unde am casa, si gradina Cheesy
Baroonu
experimentat

« Reply #6 on: August 30, 2010, 01:02:55 AM »

Salut,

Daca vrei sa obtii mai multe detalii despre tot ce inseamna pregatire fizica si invatatura... iti recomand www.cadeti-academiadepolitie.ro (mai ales "forum")... aici gasesti orice vrei tu...despre orice arma...
Succes, un sfat: incearca si la academia de politie - jandarmi... ai timp pana la anu`sa te pregatesti. Anul asta s a intrat cu nota 6.2 ( adik 52 puncte si1 punct din oficiu).
crisu
experimentat

« Reply #7 on: August 30, 2010, 02:49:43 AM »

Multumesc Baronu, pai ma voi inscrie la academie si la subofiteri. Va anunt ca m-am inscris la bibloteca si am imprumutat doua carti. Una in care se zice ca barbatii sunt porci, si una in care cica se povesteste despre cele 14 chei ale fericirii. Minunat  Grin Si am gasit ceva despre codul bunelor maniere pe net, asadar ma apuc de acestea si apoi studiez siteul si trec pe subiecte Smiley Sper sa mai scrie si Naitsirc, si Kagulas, si Domnul Admin pe aici, incat sa stiu la ce sa ma astept Wink
Baroonu
experimentat

« Reply #8 on: August 30, 2010, 03:18:43 AM »

Succes.
 Pana la anul ai timp sa te pregatesti foarte bine. Parerea mea...alearga mult....fa multe scari (pentru viteza)...bagate la o sala de forta...si cumparati o minge de 4 kg sa te antrenezi cu ea...Vezi k pe acel site...gasesti cartile (Istorie, Romana, Engleza) care te ajuta pt examen....Este si o carte cu 1110 teste grila pentru gramatica. Dar nu uita DEX si DOOM.
 Si nu lasa...pentru a doua zi...Daca vrei sa ajungi ofiter in JR, pregateste te chiar din clipa aceasta.
Profita din plin de timp. Alearga 4 zile pe sapt...trage cat poti de tine...sala cat de multa (fara prafuri). Si ai sa vezi prin Iulie 2011...cat de pregatit esti.
Bafta
crisu
experimentat

« Reply #9 on: August 30, 2010, 10:01:03 AM »

Pai ma inscriu la culturism, si cica ala de acolo pregateste pentru scoala de politie, asadar cred ca va fi ok Smiley O sa mai alerg si pe pista de atletism, si o sa citesc carti din tematica. O sa va tin la curent cu evolutia invatarii mele  Cheesy
crisu
experimentat

« Reply #10 on: August 30, 2010, 10:05:42 AM »

Baronu ce sunt alea scari de facut?  Huh?
Baroonu
experimentat

« Reply #11 on: August 30, 2010, 10:30:26 AM »

unde gasesti scari multe...urcale si coboarale pana numai poti....(te ajuta pt la viteza 50 m, scoti timp f bun) Cel mai bine e sa vb cu un profesor de sport...sau un profesor de la atletism... sa te ajute cu un program complet. incalzire, alergare, forta, tot ce e necesar. Dar asta depinde de tine, daca esti ambitios si te tii de treaba. Si la invatat, ti am zis, baga doom si gramatica. Pe situ ala gasesti exact ce carti ai nevoie. un sfat...vezi k pe site se vand cartile si materialele pt invatat ( cei care au reusit sa fie admisi anu asta) la pret bun (asta daca nu s au si vandut deja) is vreo 6 manuale pt istorie , vreo 4 pt romana si vreo 3- 4 engleza. Si multe multe teste. De asta ti am zis...profita de timp si pana la anul pregatestete bine bine! Succes!
Baroonu
experimentat

« Reply #12 on: August 30, 2010, 10:35:36 AM »

Uitasem...Pune bani deoparte. ai de cheltuiala cu dosarul + fisa medicala ( vreo 500 ron) apoi taxa de 250 ron si daca nu esti din bucuresti...mai cheltui si acolo pe cazare - mancare - transport cat se tin examenele ( pe putin 1000 ron)
crisu
experimentat

« Reply #13 on: August 30, 2010, 11:25:19 AM »

Pai Baronu si eu daca dau la ambele, atunci pun o copie legalizata dupa fisa, ori poate-mi accepta in alt fel, incat sa nu fac doua fise. O sa incep pregatirea din 1 Octombrie, si o sa ma tin de ea si in Iarna incat sa fiu in forma. O sa ma uit de manualele puse si le voi cauta pentru inceput in Bibloteca, si apoi ramanand sa la cumpar daca sunt bune  Wink Baronu cum adica 6,2 , adica i da 90 de intrebari si 10 intrebari fac 1punct, si se calculeaza nota? Te felicit, esti un om cu suflet, spre deosebire de altii..
Baroonu
experimentat

« Reply #14 on: August 30, 2010, 01:45:53 PM »

Deci...pe la jumatea lui aprilie o sa se afiseze locurile (pt academia tehnica militara, academia de politie si respectiv subofiteri (arma jandarmi-normal)). Te duci la IJJ din judetul tau...iti da sa intocmesti dosarul (copii legalizate, caracterizare, autobiografie, tabel nominal, poze, etc.) si poti face 2 optiuni :1 academie si 2 subofiteri (Falticeni sau Dragasani) si doar o singura fisa medicala (dar sa o faci corect - nu cu pile k ajungi la contra vizita medicala cand se da examen si o sa ti dea inapt, adik dak ai dinti lipsa sa ti pui, carie, sa nu ai cicatricie la vedere, tatuaje la vedere, sa nu ai probleme cu vederea, cu auzul, etc.) cel mai bine e sa treci prin fiecare cabinet si sa ti faci control, sa te duci fara stress la examen.
Pentru Academie de politie : dai examen la Romana (gramatica), Istorie, Engleza, din fiecare cate 30 intrebari teste grila. Si la nota finala se adauga 10 puncte. (30+30+30 = 90 +10 =100). 100 puncte = nota 10
La sfarsitul examenului, de fata cu un martor, domnu din comisie iti pune grila pe testul tau si vei vedea cate puncte ai facut. semnezi. si astepti pana noaptea sa se afiseze clasificarea in functie de nota in ordine descrescatoare a cate locuri libere sunt.
Daca esti admis...astepti sa ti ia masuratorile pt haine si bafta. ; )
Daca te pricepi la matematica si fizica poti incerca la ATM (academia tehnica militara). tot in bucuresti. Se zice ca de acolo iesi mare si tare. Dar 4 ani mananci carte nu gluma!
crisu
experimentat

« Reply #15 on: August 30, 2010, 02:37:56 PM »

Baronu sunt putine locuri, si alea 6 cum sunt la o specializare de exemplu probabil au fost luate. Eu o sa ma pregatesc special pentru academie la jandarmi, si o scoala de subofiteri ramanand ca alternativa in caz ca nu am sa reusesc, si ca sa nu pierd anul. Am citit din titlurile de pe cadeti, si am inteles cum este cu testul psihologic, vizita medicala, si probele sportive. Ramanand doar ca eu sa trag tare.. Zilele acestea ma voi uita pe variantele care au fost date in anii precedenti incat sa am habar la ce nivel esti examinat in proba scrisa Smiley
crisu
experimentat

« Reply #16 on: August 30, 2010, 11:02:52 PM »

Sa inteleg ca dobitocii de agenti de politie au reusit sa intre in Politie cu 43 de intrebari din 90?  Cheesy Si lor li s-a adaugat 10 puncte din oficiu? Nu dau doi bani pe uniforma aia de Politie..
Baroonu
experimentat

« Reply #17 on: August 30, 2010, 11:49:20 PM »

Vezi k este o carte cu 1110 teste grila cu rezolvari explicate- la romana (toate testele din anii precedenti). E ff buna.
Numai la academie se adauga 10 puncte din oficiu. La subofiteri dai 60 intrebari rom si 30 engleza. Tre sa faci min 40 din max 90 puncte. (daca ai facut 90 puncte atat e nota, fara sa se mai adauge puncte din oficiu).Vezi pe site ul de cadeti...este in dreapta "forum". foloseste te de el. Acolo sunt f multe discutii.
Succes
crisu
experimentat

« Reply #18 on: August 31, 2010, 12:17:30 AM »

M-am inscris pe forum, si urmaresc ce scriu si ceilalti. Dupa ce scap de raceala, si de unele treburi (1octombrie), voi intra in pregatire. La probele sportive nu am de ce sa trag tare acuma caci o sa stau in febra musculara.. O sa progresez in timp, si de la luna la luna sa ma apropii de timpii de scos. Iar cu invatatatul o sa incep intai cu teoria, si apoi in Iarna voi incepe in teste Smiley Mersi mult Baronu Wink
Baroonu
experimentat

« Reply #19 on: August 31, 2010, 02:21:03 AM »

prima data faci febra musculara...dupa 3-4 luni de alergat...vei face si 25 ture si nu ai nimic. Bafta
Pages: [1] 2
  Print  

Jump to: